Namirnice koje će smiriti želudac

7 namirnica koje će smiriti želudac



Gotovo uvijek vlastitom greškom hrana može postati neprijatelj našeg tijela, ali ako znamo što jesti i u kojoj prilici ona postaje melem ili lijek za najrazličitije zdravstvene probleme. Tako se i želučane smetnje uzrokovane virozom, pogrešnim prehrambenim navikama ili nervozom mogu ublažiti pravilnim odabirom namirnica.

Hrana može uznemiriti naš želudac, ali ga uspješno i liječi.

1. Banane
Ovo je mnogima omiljeno voće s razlogom najzdraviji prehrambeni izbor nakon treninga. Osim što je dragocjen izvor energije, banana se lako probavlja te sjeda teško na želudac. Zbog pektina u njima sadržanog pomaže i radu crijeva.

2. Papaja
Zbog enzima papaina i chymopapaina koji razgrađuju proteine te reguliraju kiselost želuca, papaja je zaslužila jedno od vodećih mjesta na popisu za želudac blagotvornih namirnica. Smiruje želudac i liječi zatvor ne samo u prirodnom obliku ploda papaje, već i u suplementima dostupnima u prirodnim ljekarnama.

>> Namirnica koja će zapapriti vašu probavu<<

"Uz tost i čaj od kamilice želudac mogu smiriti i druge lako dostupne namirnice"


  


3. Bijela riža
Kada aktivnosti u želucu počinju izmicati kontroli preporučljivo je konzumirati bijelu hranu poput riže, kuhanog krumpira te već najpopularnijeg saveznika 'uznemirene' probave – tosta. Osim što ne iritira već poremećenu probavu ova hrana zaustavlja proljev upijajući tekućinu i tako učvršćujući stolicu.

4. Đumbir
Đumbir ili 'kineski češnjak' ublažava mučninu i povraćanje te zbog svojih kemijskih spojeva pikantnog okusa smanjuju grčeve u želucu. Možete ga jesti u svježem obliku ili u prahu, ali ne više od 4 grama dnevno.

>> Brzinski napitak koji će 'otključati' vašu probavu.<<<


Čaj od kamilice jedan je od najstarijih recepata protiv želučanih tegoba

5. Biljni čaj
Šalica toplog čaja asocira na mirnoću i ozdravljenje više od bilo koje slike iz kuhinje, a kamilica i metvica je itekako opravdavaju. Ulja sadržana u metvici, posebno mentol i menton opuštaju glatke mišiće koji oblažu probavni trakt što pomaže u smanjivanju grčeva. A umirujuća svojstva kamilice vjerojatno su jedna od prvih zapisanih u popularnoj narodnoj medicini.

6. Kompot od jabuka
Baš kao i kao banane i jabuke sadrže umirujući pektin, no kompot od jabuka biti će još efikasniji melem za probavu uznemirenu proljevom.

7. Jogurt
Većina mliječnih proizvoda nije preporučljiva za vrijeme želučanih poteškoća, ali jogurt je izuzetak kojeg možete bez straha konzumirati. Ukoliko sadrži i aktivne kulture koje povećavaju količinu 'dobrih bakterija' u želucu proces ozdravljenja će biti još brži i efikasniji.

PRIRODNI LIJEK ZA ANEMIJU

KAKO IZLIJEČITI ANEMIJU PRIRODNIM PUTEM?




Anemija je prouzrokovana pomanjkanjem željeza u krvi, vitamina B12 i folne kiseline. Bolest se javlja dosta češće nego se to misli, a najčešće napada žene u dobi od 15 do 50 godina.

Najčešće do slabokrvnosti dolazi zbog pomanjkanja željeza. Željezo je neophodno za izgradnju hemoglobina, a uslijed pomanjkanja željeza dolazi do oslabljene apsorpcije drugih minerala i elemenata u krvi, što može dovesti do veće osjetljivosti na infekcije.

Slabokrvnost ili anemiju, čiji je uzrok pomanjkanje željeza liječimo pomoću preparata koji su obogaćeni željezom. Liječenje anemije traje duži period, čak i do 6 mjeseci, a važno je napomenuti da se ovau bolest ne liječi vitaminskim preparatima s dodatkom željeza jer oni ne sadrže dovoljnu količinu željeza za liječenje bolesti. Također, tijekom liječenja anemije važno je ne unositi prevelike količine željeza u organizam.

Važnu ulogu u liječenju slabokrvnosti ima prehrana, pa se treba pridržavati i jesti hranu bogatu željezom. Već smo kazali da su najugroženije žene, u dobi od 15 do 50 godina, odnosno u vrijeme spolne zrelosti. Ženama je u toj dobi potrebno 15 miligrama željeza, dojiljama 20 mg, a trudnicama čak 25 mg. Tijekom mjesečnice, žena može izgubiti i do 13.5 mg željeza na dan, a neke studije govore da svaka peta žena zbog jakih mjesečnica ima anemiju.

Potrebe za željezom povećavaju se i tijekom rasta i razvoja, te u adolescenciji.

Željezo se apsorbira u dvanaestniku i u početnom dijelu tankog crijeva, pa u posebnu rizičnu skupinu spadaju osobe koje imaju problema, ili bolesti želuca i crijeva.

                                                                                 SIMPTOMI ANEMIJE
                                                       
Kako liječiti anemiju?

Prirodna terapija biljem

Čaj od šipka, koprive, kičice i maslačka

Recept za pripremu čaja protiv anemije
2 žlice šipka
2 žlice lista od koprive
1 žlica kičice
2 žlice korijena maslačka
1 litra hladne vode

Priprema čaja

Usitnjeno suho bilje preliti hladnom vodom i ostaviti pokriveno preko noći. Nakon toga mješavinu zakuhati, i kuhati lagano 4 do 5 minuta, te ostaviti pokriveno da odstoji 15 do 20 minuta. Čaj procijediti, zasladiti medom i popiti tijekom dana.

ZDRAVLJE ZA SRCE-JAGORČEVINA I ĐURĐEVAK


Za đurđevak (Convallaria majalis) kažu da je istinski cvijet proljeća.
Đurđevak i jagorčevina jačaju SRCE...

Buketići cvijeta sa mirisom opojne zavodljivosti u drevnim vremenima darovani su na praznik koji se obilježavao prvog maja. Iz tog vremena ostala je i krilatica da “mladost računa godine po đurđevku, a starost po zimama”.
Zbog specifičnog mirisa proizvođači parfema uzimaju cvijet đurđevka kada god požele da kreiraju zavodljivu, intrigantno aristokratsku mirisnu kombinaciju, jer sugeriše da onaj ko nosi ovakav parfem zna na pravi način da kanališe svoju privlačnost. Za Francuze cvijet đurđevka je, između ostalog, i simbol šarma i srećno zaljubljenih.
Sa druge strane, đurđevak nije zanimljiv samo po svom mirisu i vizuelnom izgledu, već i po ljekovitosti, koja je otkrivena još u 12. vijeku. Zahvaljujući sadržaju kardiotoničnih heterozida, đurđevak jača srčani mišić i pomaže kod angine pektoris. Međutim, upkos djelotvornosti, đurđevak ne smije da se koristi bez dobre stručne preporuke. Opreznost je potrebna jer cvijet sadrži sastojke izuzetne snage, pa ukoliko se nađe u rukama nestručnih osoba može da dovede i do trovanja.
Osim za liječenje srčanih bolesti, regulisanja rada srca kao i njegovo jačanje, đurđevak povoljno djeluje na krvne sudove i pospješuje izbacivanje tečnosti iz organizma. Za što bolje liječenje srčanih tegoba kombinuje se sa tinkturom valerijane.
Za lijek se bere cvijet dužine do jednog centimetra i list dužine između dva do tri centimetra. Svježa biljka je ljekovitija, postojanija i jače djeluje, a zahvaljujući glikozidima i alkaloidima koje sadrži, savremena farmaceutska industrija proizvodi veliki broj preparata na bazi đurđevka u kojima se koristi cijela biljka, odnosno i cvjetovi i lišće i korjen.
S obzirom na to da je cijela biljka ljekovita, u Njemačkoj je alternativni vid liječenja sa đurđevkom veoma razvijen. Od svih, najpopularnija je voda “Hartman protiv paralize” (Aquaapcplectica Hartmani), za koju se sakupljaju cvjetovi poslije zalaska sunca, suše, a onda se od njih spravlja čaj. U Engleskoj se cvjetna voda đurđevka zove “Zlatna voda” (Aquaaurea), a tradicionalno se koristi za liječenje živaca, protiv glavobolje, ali i kao preventivno sredstvo kod zaraznih bolesti i epidemija. Cvijet se koristi kod bolesti srca, epilepsije, moždanog udara.
Zbog otrovnih sastojaka glikozida i alkaloida, branje đurđevka ne preporučuje se trudnicama i djeci, a ukoliko dođu u kontakt sa biljkom, obavezno treba da operu ruke. Znaci trovanja su gađenje, povraćanje praćeno jakim bolovima, dijareja, nesvjestica, jaka glavobolja, zujanje u ušima, poremećaj vida, raširene zjenice, snažno znojenje i sve usporeniji rad srca. U takvim okolnostima treba hitno tražiti pomoć ljekara.


JAGORČEVINA
Na latinskom se zove Primula officinallis ili Primula veris, a u narodu je poznata i kao jaglika, jagorčika, kunjavac, jaglac, galčina. Jagorčevina je ime primula dobila od riječi primus što znači prvi, jer se pojavljuje čim prestane zima, a cvjeta u aprilu i maju. Kada se potpuno oforme, cvjetovi se sakupljaju, a prilikom branja treba ih pažljivo odlagati u korpe i sušiti u tankom sloju na hartiji, u tamnim i provjetrenim prostorijama. Cvjetovi treba dobro da se osuše da se ne bi uhvatile plesni. Posle sušenja biljka se čuva u vrećicama, daleko od svjetlosti i vlage.
Osim cvjetova sakuplja se i korjenje jagorčevine, najbolje u septembru i oktobru, prije nego što biljka sasvim uvene. Za razliku od cvjetova, korjen mora da se suši brzo, bilo na suncu ili u dobro provjetrenim prostorijama. Korjenje je upotrebljivo kada ima žućkastobijelu boju, karakterističan miris i kada nije pomješano sa ostacima stabla.
Zahvaljujući sastojcima koje posjeduje, jagorčevina je veoma ljekovita. U sebi sadrži saponozide, triterpene, flavonoide, a naročito vitamin C. Pomaže prilikom iskašljavanja i izbacivanja sluzi iz grudnog koša, koristi se kao emetik za izazivanje povraćanja, kao sekretolitik u zaustavljanju izlučivanja sluzi i kao sedativ sa umirujućim djelovanjem protiv bolova. Zato se jagorčevina preporučuje kod bronhitisa, kod upale pluća, nervnih oboljenja, nesanice, ali i kod reumatskih i srčanih oboljenja. Pročišćava krv i iz organizma eliminiše uzročnike reume i kostobolje. Osobe koje imaju sklonost ka oboljenjima mišića i ligamenata treba svakodnevno da piju jednu do dvije šolje čaja od jagorčevine, tvrde narodni ljekari.




ČAJ ZA NESANICU, MIGRENU, BUBREŽNI KAMENAC…
Vrlo efikasan lijek za nesanicu je mješavina čaja od 50 grama jagorčevine, 25 grama lavande, 10 grama kantariona, 15 grama hmelja i 5 grama korjena valerijane. Na punu kašičicu ove biljne mješavine treba sipati četvrt litra vrele vode i ostaviti da odstoji tri minuta. Odmah potom čaj treba procjediti i piti dok je veoma vruć, gutljaj po gutljaj prije spavanja. Može da se zasladi sa malo meda. Ovako spravljen čaj preporučuje se i kod migrene, izbacivanja bubrežnog kamenca, srčanih oboljenja, a posebno kod ishemične kardiomiopatije gdje postoji loša snabdjevenost srca kiseonikom.






PRIRODNI LIJEK: ČAJ OD ĐUMBIRA

ČAJ OD ĐUMBIRA


Đumbir je jedan od najrasprostranjenijih začina u svijetu. Ima neobičnu aromu, ali ju svi gotovo odmah prepoznajemo. Osim toga, đumbir ima odlična ljekovita svojstva, zbog čega bismo ga svakako trebali svakodnevno konzumirati, a nema boljeg načina od pripreme ukusnog čaja.


Čaj od đumbira se koristi za ublažavanje raznih tegoba, a dodatni sastojci kao što su med, limun ili narandža mogu poboljšati ukus čaja, ali i njegovu ljekovitost.

Ublažava mučninu
Jedna od najpoznatijih prednosti čaja od đumbira jest ublažavanje mučnina. Šoljica čaja prije putovanja može spriječiti mučninu i povraćanje. Čaj od đumbira je odličan i za trudnice koje imaju problema s jutarnjim mučninama. Bez straha popijte šolju čaja od đumbira čim osjetite prve znake mučnine.

Smanjuje nivo stresa
Čaj od đumbira ima umirujuće djelovanje na tijelo i um. Može smanjiti nivo stresa i ublažiti napetost. Samo jedna šoljica čaja može značajno poboljšati raspoloženje. Ostavlja osjećaj svježine i smirenosti duže vrijeme. Kada ste pod stresom, nemojte posezati za nezdravim oblicima opuštanja, već popijte šolju čaja od đumbira koji dokazano smanjuje nivo kortizola u tijelu.

Poboljšava cirkulaciju
Vitamini, minerali i amino kiseline u đumbiru će pospješiti cirkulaciju krvi i smanjiti rizik od nastanka bolesti srca i krvnog sistema. Đumbir će spriječiti nakupljanje plaka u arterijama i značajno smanjiti rizik od nastanka srčanog i moždanog udara.

Olakšava menstrualne tegobe
Čaj od đumbira sa smeđim šećerom se u kineskoj tradicionalnoj medicini koristi za ublažavanje menstrualnih grčeva. Žene koje pate od jakih menstrualnih grčeva, mogu koristiti tople obloge s čajem od đumbira. Umočite peškir u topli čaj i stavite na stomak. Ubrzo ćete primijetiti kako se mišići opuštaju, a bol smanjuje.

Pospješuje probavu
Čaj od đumbira će značajno ubrzati rad probavnog sistema i pospješiti apsorpciju hranljivih materija. Takođe će smanjiti nadutost uzrokovanu brzim jedenjem i prejedanjem. Čaj od đumbira će regulisati apetit.

Ublažava migrene
Đumbir je jako efikasan kod ublažavanja migrena. Jedna šoljica čaja od đumbira će značajno smanjiti hroničnu upalu u tijelu, koja je vodeći faktor rizika od nastanka migrena.

Ublažava simptome artritisa
Đumbir ima odlično protivupalno djelovanje, a topli oblozi čaja od đumbira će ublažiti bolove u zglobovima koje uzrokuje artritis.

Povećava plodnost
Đumbir se u drevnoj kineskoj medicini koristio kao afrodizijak. Takođe postoje vjerovanja da povećava mušku plodnost. Neka istraživanja su pokazala da svakodnevna konzumacija đumbira povećava koncentraciju spermatozoida i pomaže kod erektilne disfunkcije.

Priprema čaja od đumbira
Kupite svjež, cijeli korijen djumbira. Korijen može da se nadje u velikim marketima. U šerpi prokuhajte vodu. Korijen djumbira ogulite i isjeckajte na kolutove. Kada je voda proključala stavite kriške djumbira. Treba da kuha 10-15 minuta. Poslije tog vremena sklonite šerpu sa strane i poklopite. Neka odstoji još 15 minuta, a zatim procijedite čaj. Čaj je najbolji kada se pije sam, bez ikakvih dodataka. Ako vam to ne odgovara, možete eventualno dodati med i limun.


Sastojci: 4 šolje vode, komad korijena đumbira veličine 5 cm, med i limun po želji.




Kopriva kao prirodni lijek


Kopriva liječi razne vrste bolesti, poboljšava krvnu sliku, smanjuje osjetljivost na prehladu i pomaže kod reumatizma i gihta.



Kopriva (lat. Urtica dioica) je vrsta samonikle jestive biljke roda Urtica koja raste na zapuštenim mjestima kao korov. Koprivu su stari Grci koristili za masažu protiv reumatskih bolova. Kopriva poboljšava rad probavnog sustava. Sadrži kalcijkalijželjezofosfor, vitamine C i A i organske kiseline. Također, u koprivi se nalaze i flavonoidi koji dobro djeluju na rad organizma. Ekstrakt korijena ima mnogo željeza, koristi se protiv opadanja kose i pozitivno utječe na krv. Od koprive se često priprema čaj i sok te koristi se često u kuhinji. Djeluje kao diuretik iantihemoragik. Kopriva je i jedna od rijetkih biljaka bogatih titanijem. Bez obzira na ljekovita svojstva, kopriva se ne konzumira svježa jer ponekad mogu nastupiti problemi sa probavnim sustavom i crvenilo kože. Osim što štiti od bolesti, kopriva može suzbiti lisne uši koje su veliki nametnik voću. Koprive se često koriste kao hrana zečevima i svinjama. Kopriva se koristi i u prehrambenoj industriji, npr. u proizvodnji sira yarga, te začinjene varijante gouda sira. Kopriva može poslužiti za pripremanje raznih jela, a u sjevernoj Europi često jedu juhu od koprive. Korijen koprive se koristi za dobivanje žute boje, a iz lišća može se dobiti žućkasto-zelena boja. Kopriva sadrži likasta vlakna, pa se često koristi i u tekstilnoj industriji. Za razliku od pamuka, raste jednostavno, bez pesticida, no njezina vlakna su dosta hrapavija....




Vjerujem sa smo svi čuli o ljekovitosti koprive, ne znam koliko nas je svjesno toga, koliko je ona zapravo ljekovita.

"Kopriva je jedna od najkorisnijih ljekovitih biljaka." Kad bi ljudi shvatili, koliko je ova biljka ljekovita, sadili bi samo koprive. 
Svi dijelovi koprive - stabljika, lišće, korijen i cvijet - imaju ljekovita svojstva. U drevna vremena kopriva je bila vrlo cijenjena. 

Kopriva je također najbolja biljka za čišćenje i poboljšanje krvi. Pozitivno djeluje na gušteraču i pomaže snižavanju šećera u krvi. Kopriva liječi upale urinarnog trakta i stimulira rad crijeva. Zbog toga koprivu preporučuju kao dio proljetnog čišćenja organizma.

U biljnoj medicini čaj od koprive se koristi za bolesti jetre i žući, za poremećaje sna, kod tumora slezene, za grčeve u stomaku, čireve, bolesti pluća itd. Čaj se pije 4 tjedna. Nemojte čaj zakuhati, jer će to uništiti dragocjene sastojke. Možete piti 1 čašu čaja od koprive svaki dan tokom cijele godine, radi prevencije. Čaj od koprive također je blagotvoran kod virusnih i bakterijskih infekcija.

Ako imate manjak željeza u organizmu i osjećate se umorno i beskorisno, kopriva je to što Vam treba! Kopriva sadrži puno željeza, i uspješno se koristi kod anemije. Nakon određenog vremena, opet ćete se osjećati puni energije i zdravlja.

Često mi je mama govorila da pijem čaj od žare, ali je nikad nisam slušala, sve do jednog dana kada sam se stvarno počela osjećati loše. Često sam bila po bolnicama, vadila nalaze, dobivala terapije, ali mi je svaki put bilo isto... Tad sam počela da sebi pravim čaj od žare, i stvarno nisam mogla da vjerujem, od tad nikakvih upala nisam imala, bolje sam počela da jedem, krvna slika mi se također poboljšala... 

Čaj od koprive je diuretik i zbog toga se može koristiti kod vodene bolesti. Izgrađuje krv i zbog toga je dobrotvoran kod mnogih bolesti krvi. U kombinaciji sa drugim ljekovitim biljem, kopriva se može uspješno koristiti za liječenje leukemije. Ljudi, koji pate od alergije, uključujući peludnu groznicu, također bi trebali piti čaj od koprive.
Kopriva smanjuje osjetljivost na prehladu i pomaže kod reumatizma i gihta.
Kopriva je jako korisna za bolesti krvnih žila, na primjer, Birgerovu bolest. Mnoge osobe bi mogle izliječiti amputaciju noge, ako bi počele sa kupkom od koprive na vrijeme. Svaki grč, bilo gdje da se pojavio, ukazuje na lošu cirkulaciju. Kod takvih simptoma preporučuje se kupka sa koprivom.


Čaj od koprive

Na jednu čašu vode se stavi jedna vrhom puna čajna žlica koprive (lišća i stabljika).
Vrelu vodu prelijte preko koprive, poklopite i ostavite na 5 minuta. Procijedite i popijte malim gutljajima.


Tinktura od koprive

U proljeće ili jesen iskopajte korijenje koprive, očistite ga uz pomoć četke (nemojte prati!), sitno narežite i stavite u staklenu flašu.
Prelite sa osamdeset postotnim alkoholom. Ostavite flašu na toplom mjestu 14 dana i povremeno ju protresite. Procijedite kroz filter za kavu, stavite u flaše i čuvajte na hladnom, tamnom mjestu.


Kupka od koprive

Stavite jednu čašu koprive u veliki lonac i prelijte sa vrelom vodom. Poklopite i ostavite na 10-15 minuta, a zatim procijedite i uljite u kadu sa toplom vodom. Voda u kadi treba biti ugodno topla, ali nikako ne prevruća. Provedite u kadi 20 minuta. Nakon kupke nemojte se tuširati - samo se lagano obrišite sa ručnikom. Budite na toplom još bar sat vremena.


Kupka za noge

Uzmite jednu punu šaku korijena koprive i dvije pune šake lišća i stabljika koprive i namočite preko noći u 5 litara hladne vode. 
Slijedeći dan to zakuhajte i pustite da se ohladi. Ovu otopinu možete koristiti 2 puta kao kupku za noge.


PRIRODNI BILJNI MELEM ZA RAZNE BOLESTI

  

Receptura izrade tradicionalnog biljnog melema je jednostavna. Mahom su meleme i biljne balzame pravili iskusniji travari, koji su znali kako da sačuvaju aktivne sastojke ljekovite biljke u preparatu a da sve vrijedno iz biljke ne sagori u pripremi.

Ne treba zaboraviti da u prošlim vjekovima narodni um nije znao ni za aktivne sastojke, ni za aktivne principe u biljkama, njihovu koncentraciju, doziranost, uslove djelovanja, već je sve bilo svedeno na posmatranje spoljašnjih efekata.

Osnova pravljenja melema je uvijek ista i može se prikazati na sljedeći način:

-          zagrije se pola kilograma do kile svinjske masti ( vecina ih koristi maslinovo ulje- 1litra) dok se ne otopi i postane vruce

-          nabere se sviježe bilje po izboru, za povredu koja se tretira – dvije šake bilja i stavi u mast (ili maslinovo ulje)

-          mast i bilje se kuha nekih 10-ak minuta stalno miješajući i ne na prejakoj vatri

-          pred kraj miješanja dodaje se komad loja, komadić voska i malo borove smole

-          sve se dobro promiješa, i dok je još tečno procijedi kroz platno ili gazu u posude

-          ostavi se u posudama da se ohladi i dobije tvrdju konzistenciju.

Često se u pripremi melema pricalo ili su se izgovarale molitve koje su trebale da poboljšaju dejstvo melema.


Neke biljke koje preporučujemo za pripremu melema – jedna glavna biljka ili mješavina biljaka gdje glavna biljka nosi pola količine smijese:

- za rane koje teško zarastaju, za duboke rane, stalno vlažne rane – cvijet nevena (kao dodatak mogu i hajdučka trava i rusomača)

- za rane i povrede koje treba da što prije zarastu i da se smanji ožiljak – hajdučka trava (+kamilica + latice ruža)

- za opekotine – kantarion (+zova + lavanda)

- za herpes, ekcem, psorijazu – neven ( + kamilica + žalfija)

- za čireve, gnojne rane – bokvica (+ kantarion + maslačak)

Lijek za akne


Akne se najvise pojavljuju kod mladih osoba za vrijeme i nakon puberteta i tada podjednako pogadjaju oba pola, dok se u kasnijim godinama znatno cesce javljaju kod zena. Osnovni, mada ne i jedini razlog za to su hormonske promjene koje se tokom mjesecnog ciklusa odvijaju u zenskom organizmu. Osim puberteta i hormona krivci za nastanak akni i bubuljica mogu biti nepravilna ishrana, nedovoljna ili nepravilna higijena i njega koze, pa cak i stres. Akne i bubuljice nemaju direktan negativan uticaj na zdravstveno stanje organizma ali mogu ostaviti oziljke na kozi i uciniti da se osoba koja ih ima osjeca lose i manje vrijedno od onih koji nemaju takvih problema.

Posto ova pojava na kozi moze biti dosta uporna i odoljevati mnogim hemijskim sredstvima namjenjenim za suzbijanje akni evo nekih prirodnih sredstava koji mogu pomoci. Navedeni prirodni lijekovi za akne i bubuljice cesto se mogu naci u nasim kuhinjama pa ako nema druge pomoci, vrijedi pokusati.


>Prirodni lijekovi za akne i bubuljice (za spoljasnju upotrebu)

Morska so - Za pocetak evo jednog jednostavnog savjeta. Kratko prokuhati 2 dl obicne vode pa dodati 1/2 kasikice morske soli. Ovim rastvorom (uz pomoc vatice), nekoliko puta dnevno ocistiti lice. To ce doprinijeti da se postojece bubuljice brze isuse a koza postane manje masna i samim tim manje podlozna nastanku novih bubuljica.

Jabukovo sirce - Stari i provjereni prirodni lijk za akne i bubuljice. Kratko prokuhati 1/2 l vode, kada se potpuno ohladi dodati 1 veliku kasiku jabukovog sirceta. Ovim rastvorom (uz pomoc vatice), svako vece namazati lice (ako je potrebno i druga mjesta na tijelu). Jabukovo sirce zahvaljujuci svojim antiseptickim svojstvima sprijecava razvoj bakterija.

Propolis - Opet jednostavno a moze biti i efikasno prirodno sredstvo protiv akni ukoliko se zahvacena podrucja na kozi nekoliko puta u toku dana namazu propolisom. Slican efekat postize se i mesavinom meda i propolisa.

Med i cimet - Istocni narodi za lijecenje akni i bubuljica preporucuju mjesavinu meda i cimeta. Problematicna mjesta na kozi mazati jednom dnevno i to prije spavanja.

Aloe vera - Ova biljka do sada je pokazala svoj veliki ucinak u lijecenju mnogih koznih oboljenja a na tom spisku se nalaze akne i bubuljice. I u ovom slucaju postupak nije komplikovan. Nekoliko puta dnevno namazati akne svijezim sokom dobijenim iz lista aloe ili aloe vera gelom.

Krastavac - Maska od svijezeg krastavca cisti lice i umiruje upale na kozi pa se takodje, preporucuje u borbi protiv bubuljica i akni.

Papaja - Sok sirove papaje, u obliku maske za lice. Nanosi se vaticom.

Neven - Poznato je da ova biljka ima antisepticko dejstvo, ulazi u sastav mnogih farmaceutskih sredstava za lijecenje i njegu koze a tradicionalna medicina za lijecenje bubuljica obicno preporucuje dva puta dnevno (ujutru i uvece), detaljno umivanje lica cajem od nevena.

Orahovo lisce - Isto tako dobro moze posluziti i ispiranje lica cajem od orahovog lisca.

Origano ulje - Najmocniji biljni antiseptik ubrzace postupak lijecenja akni ukoliko se u sredstvo za ciscenje lica ubaci samo nekoliko kapi ovog ulja.


>Prirodni lijekovi za bubuljice i akne (za unutrasnju upotrebu)

Kopriva - Caj od koprive uspjesno prociscava organizam tako da moze otkloniti neke unutrasnje razloge nastanka akni. Za to se preporucuje dnevna doza od oko 1 litar caja u kontinuitetu tokom cijelog dana.

Zeleni caj - Iz slicnih razloga za suzbijanje akni i bubuljica veoma je koristan zeleni caj kao snazan antioksidans a bice dovoljno popiti dvije solje caja dnevno.

Vitamin A - Sprecava nastanak infekcija, hrani i neguje kozu.

Vitamin C - Regulise lucenje sebuma a to je jedan od najbitnijih preduslova za kozu bez akni i bubuljica.

Voda - Voda kozi obezbedjuje vlagu neophodnu za opste dobro zdravstveno stanje koze.

Stevia


Stevia Rebaudiana ili skraćeno stevia već godinama plijeni pažnji znanstvene zajednice, prehrambene industrije i brojnih upućenih pojedinaca. Biljka je to porijekom iz Paragvaja gdje su domoroci stoljećima koristili njene listiće kako bi zasladili čajeve ili gorke ljekovite pripravke. Zbog iznimne slatkoće Guarana Indijanci su je popularno nazivali „lišćem slatkog meda“ ni ne sluteći koje će brojne polemike ova nježna biljčica donijeti modernoj znanosti.

Krajem 19 stoljeća steviu je „otkrio“ švicarski znanstvenik dr. Moises Santiago Bertoni i tako omogućio širenje ovog dara prirode po cijelom svijetu. Daljne shvaćanje kemizma stevie duguje se dvojici francuskih kemičara koji su 1931. godine iz biljke izolirali dva spoja iz skupine glikozida: steviozid i rebaudiozid. Upravo se tim spojevima pripisuje slatkoća stevie 300 do 400 puta veća od konzumnog šećera.



Nutritivna i blagotvorna svojstva stevie

Stevia je prirodni zaslađivač koji ne sadrži kalorije, ne izaziva karijes, a aktivni sastojci podnose i visoke temperature što ju čini pogodnom za kuhanje.

Populacijska skupina koja prema znastvenim studijama, doduše najviše sponzoriranim od strane interesnih skupina, osobito može profitirati od upotrebe stevie su osobe oboljele od dijabetesa tipa 2. Naime, pokazalo se da beskalorična stevia niskog glikemijskog indeksa zaslađuje bez da je organizam iskorištava kao ostale šećere. Time osigurava konstantnu razinu glukoze u krvi, izbjegavajući nagle oscilacije, a upravo je to u podlozi kvalitetne kontrole šećerne bolesti.

Nekoliko je studija koje govore u prilog antihipertenzivnog učinka stevie, zbog čega osobe s visokim krvnim tlakom s nestrpljenjem isčekuju daljna istraživanja. Ne treba posebno ni napominjati da osobe koje vode bitku s prekomjernom tjelesnom masom i pretilošću kao i oni koji naprosto žele izbjeći rafinirani šećer u prehrani mogu imati velike koristi od upotrebe stevie.

Nadalje, pokazalo se da je lišće stevie osim slatkim steviozidima bogato i mikronutrijentima poput vitamina A i C, minerala željeza, kalcija, natrija, kalija, magnezija, fosfora, cinka, te flavonoidom rutinom. Sadržane tvari, od kojih mnoge posjeduju snažnu antioksidativnu aktivnost dodatno povisuju vrijednost stevie čineći ju prvim izborom brojnih potrošača zaslađivača diljem kugle zemaljske.

Stevia je kao kao prvo korisna za diabetičare. Bili oni na inzulinu ili tabletama. Nakon upotrebe ne ostavlja nikakve promjene i ne povečava količinu ugljikohidrata u krvi. Danas dozvoljena količina uzimanja stevisoida, bez bitnih promjena na metabolizam uzimatelja varira od 3,3mg/kg tt, pa do 5,5mg/kg tt (Brazil). To pojednostavljeno znači ako je vaša tjelesna težina 50 kg, dozvoljena doza stevisoida je ekvivalent 100 gr. šećernog slada običnog šećera. To je svakako količina slada sa kojom se mogu tokom dana zasladiti mnoga pića i jela.

Drugo važno svojstvo stevie je u dentalnoj higijeni. Ona jednostavno ubija karies. Kao ugljikohidratna jumbo-moekula ne mijenja kiselost u ustima za vrijeme jela.(Žvakanje jednog lista stevie, ujutro prije doručka i pranja zubi, dovodi nakon šest tjedana upotrebe, do nestanka kariesa na zubima. Naravno, karies će se vratiti ako se ljubite s partnerom koji ne koristi steviu.
Treće važno svojstvo stevie je da pojačava perifernu cirkulaciju krvi, vraća boju kosi i regulira krvni tlak.

Ostalih 45 djelovanja su; osteosporoza, popuštanje tenzije mišića, smirivanje, stimulacija gušteraće i jetre. Poboljšan rad bubrega. Liječenje kožnih bolesti. Dobar dodatak za kupelji. Fantastično sredstvo za mršavljenje.

Nar - voće koje liječi izvana i iznutra


Nar, šipak ili mogranj, lat. Punica granatum, jedna je od najstarijih vrsta voća poznatih čovječanstvu.
Zapisi o njemu mogu se pronaći u mnogim kulturama i religijama.
Ovo hranjivo voće bogato antioksidansima oduvijek je cijenjeno kao simbol zdravlja, plodnosti i vječnog života.
Iznimno su popularni njegovi sok, sjemenke i ulje.

Mnoge studije potvrdile su da se radi o jednom od najljekovitijih voća na svijetu zbog blagotvornog utjecaja na kardiovaskularni, živčani i koštani sustav.





Sastav i ljekovitost nara

Nar je odličan izvor vitamina B5, kalija, prirodnih fenola poput elagitanina i flavonoida.
Sto miligrama nara sadrži 16 posto preporučene dnevne količine vitamina C

Sadrži fitokemikalije koje potiču stvaranje serotonina za bolje raspoloženje i estrogena za održavanje koštane mase. Ovo otkriće iznimno je bitno za prevenciju osteoporoze.

Klinička istraživanja pokazuju da tvari koje nalazimo samo u naru, zvane punicalagini, pogoduju zdravlju srca i krvnih žila. Smanjuju kolesterol i tlak te ubrzavaju otapanje naslaga u žilama nastalih od ateroskleroze.

Punicalagini su i glavni izvor antioksidativnog djelovanja nara.

Uz korist za srce i krvne žile, sastojci nara inhibiraju rast raka dojke, prostate, debelog crijeva, leukemiju te sprečavaju promjene koje potiču rast tumora.

Dokazano je da čaša soka od nara dnevno ima snažnije antioksidativno djelovanje od čaše crnog vina ili zelenog čaja, dok ekstrakt nara djeluje i do deset puta jače.

Za podizanje imuniteta i prevenciju zdravstvenih poremećaja stručnjaci preporučuju dnevnu konzumaciju 2,5 decilitra svježe istisnutog ili kvalitetnog kupovnog soka nara.

Koristi soka od nara:
- smanjuje rizik od nekolikih vrsta raka
- štiti od osteoporoze i Alzheimerove bolesti
- jača imunitet
- čuva zdravlje zuba
- uništava e.coli i stafilokoke
- usporava starenje
- čuva zdravlje srca i krvnih žila
- poboljšava erektilnu funkciju
- podiže kvalitetu spermija

Pomoć za upalu grla

Grlobolja je često vrlo neugodna, a može biti uzrokovana virusom, bakterijama, pušenjem ili alkoholom. Upale popraćene peckanjem kod gutanja i crvenilom i suhim grlom možete izliječiti i sami:

1. Tablete za povišenu temperaturu
Neugodnog osjećaja peckanja dok gutate možete se riješiti uz pomoć uobičajenih tableta za skidanje temperature iz skupine paracetamola. Ove će tablete ujedno i snizit povišenu temperaturu koja se može javiti kao posljedica upale grla. 

2. Slana voda
U 4 decilitra mlake vode dodajte čajnu žličicu kuhinjske soli. Nekoliko puta na dan isperite grlo grgljanjem, ali obavezno ispljunite tekućinu. Topla slana voda umiriti će upalu te umanjiti neugodne simptome.

3. Med i limun
Kombinacija meda i limuna neće samo ublažiti neugodne simptome grlobolje, već će pomoći pri izlječenju upale. Limun topi i čisti grlo od sluzi koja se slijeva iz nosa u ždrijelo, a med oblaže sluznicu i sprječava djelovanje bakterija. U decilitar tople vode dodajte žličicu meda i limuna, miješajte dok se med ne otopi te ispijte.

4. Tekućina
Bilo da se radi o hladnim ili toplim napicima tekućina će goditi vašem grlu. Najbolje bi bilo piti čajeve ili običnu vodu, a izbjegavajte mlijeko i mliječne proizvode jer oni mogu dodatno iziritirati vaše grlo. Isto vrijedi i za sokove od limuna, naranče, grejpa i rajčice.


>>>Jedan provjeren, jednostavan ali veoma efikasan recept ruske tradicionalne medicine za liječenje upale grla i krajnika.



Recept za liječenje upale grla, krajnika i angine.

Biće potrebno:
1 veća cikla
9%-no alkoholno sirće

Izrendajte ciklu na sitno rende. Na 250 gr izrendane cikle dodajte 1 supenu kašiku sirćeta (na 500 grama – 2 supene kašike). Promiješajte i ostavite da odstoji 15-20 minuta. Dobro iscjedite kroz gazu ili plastičnu cjediljku. Ostatke cikle bacite.

Ispirajte redovno grlo, na svaka 2-3 sata (možete i progutati, za bolji efekat) i rezultat neće izostati!

Na ovaj način cikla uspješno liječi hroničnu upalu grla i gnojnu anginu.

Aloe vera kao lijek




Aloe veru ne treba posebno predstavljati, čak ni u našoj kulturi koja ne favorizira prirodne lijekove i preparate, svi znaju koliko ekstrakt ovog jednostavnog sukulenta pozitivno utječe na obnavljanje i zaštitu kože, no zapravo to je gotovo sve što javnost zna o biljci koja osim nevjerojatnih nutricionističkih svojstava ima toliko ljekovitog utjecaja na ljude da s pravom zaslužuje prastari naziv „biljka lijek za sve.“




Što se sve nalazi u Aloe veri?

Aloe vera je prastarim pomorcima, putnicima i trgovcima služila kao nadomjestak prehrani i prva pomoć. Žele i sok unutar ove biljke je prepun vitamina: A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C i E, sadrži i folnu kiselinu i više  minerala od kojih najviše ima; magnezija, mangana, cinka, bakra, kroma, kalcija, kalija, željeza i 20 vrsta aminokiselina. Za sada je ustanovljeno da žele Aloe vere ima preko 240 hranjivih i ljekovitih sastojaka no s pravom se pitamo je li to zaista sve s obzirom da znanstvena istraživanja koja se bave ovom biljkom rijetko dolaze do javnosti.


Šta sve liječi Aloe vera:

Aloe vera liječi šugu:

U istraživanju objavljenom 2009. godine otkriveno je kako Aloe vera uspješno umanjuje simptome šuge. Običan gel napravljen od čistog mesa listova Aloe vere je direktno apliciran na područja sa šugom. Svi pacijenti iz Nigerije koji su se od sredine do kraja 2002. liječili ovim jednostavnim preparatom su se izliječili od šuge, dok je liječenje losionom od benzonata polučilo polovičan uspjeh. Od 2002.-2009. su se vodile različite pravne bitke te je na koncu ovaj rad objavljen tek sedam godina nakon eksperimenta sa zaključkom kako žele od Aloe vere ima isti učinak kao i losion od benzonata, koji je naravno patentirani proizvod.


Aloe vera liječi oralne probleme i upalu desni:

U znanstvenoj studiji objavljenoj 2011. godine otkriveno je kako ova biljka ima nevjerojatan učinak na različite oralne probleme. Aloe vera uspješno umanjuje zubni kamenac, liječi upalu desni, regulira oralnu floru i ubija opasne bakterije u ustima.
Aloe vera sprečava nastanak raka kože i jetre


Problematično lice:

Aloe vera čini čuda u hidratiziranju kože. Sa njom vam ne trebaju specijalne kreme. Na očišćeno lice (ujutro i naveče) nanesite aloe vera gel. Ova biljka će postepeno uklanjati mrlje i nepravilnosti sa lica. Odlično deluje i u borbi protiv bora i uopšte kao anti-aging proizvod. A to nije ni čudno, jer aloe vera se brzo upija u kožu i vrlo je bogata nutrijentima: ima 19 esencijalnih amino kiselina, grupu B vitamina (i B12), vitamin C i E, kalcijum, gvožđe, magnezijum …



Uvažena tiskovina Green Med Info je objavila tekst o istraživanju znanstvenika iz Beograda koji su otkrili kako Aloe vera inhibira nastanak stanica raka u koži. Znanstvenici su direktno primijenili Aloe-emodin (spoj iz Aloe vere) na komadiće ljudske kože koju su snažno ozračili. Koža koja nije bila zaštićena Aloe-emodinom ja razvila stanice raka dok je koža zaštićena Aloe-emodinom ostala zdrava.